Wycieczki, Wczasy, Wakacje nad morzem w Polsce

Propozycje miejscowości, atrakcje, aktywny wypoczynek

< Poprzednia  1  [2]  3  4  ... 11  Następna >

Sierakowice

20 czerwca 2012r.

Na południe od wsi Przodkowo znajdują się źródła rzeki Łeby. Nikła strużka wody po przepłynięciu kilkuset metrów uchodzi do -Jeziora Długiego, które jest głównym źródliskiem tej rzeki. Około 2 km na południe od Borzestowa stoi samotnie na wzniesieniu pseudobarokowy kościół z 1913/1914 r. Wzniósł go ks. Anastazy Sadowski, którego zasługą jest również wprowadzenie na tym terenie Sprawy truskawek. Opodal kościoła znajduje się skrzyżowanie dróg. Wschodnie odgałęzienie prowadzi do Łączyńskiej Huty, odległej o około 5 km. Ze wzgórza pod tą wioską roztacza się wspaniały widok na półwysep P a s k, wrzynający


Przodkowo

20 czerwca 2012r.

Frzodkowo (55 km). Jest to bardzo stara wieś kaszubska, która istniała już w XIII w. i posiadała wówczas kościół. Nad pobliską rzeką Supiną stał gród obronny, po którym zachowało się grodzisko w odległej o 1,5 km wsi Młynek; wiadomo o niej tylko, iż w pierwszej połowie XV w. weszła w skład posiadłości kartuzów, którzy mieli tu papiernię, i że w XVI i XVII w. trzymał ją ród Werdenów. Przodkowo to duża i porządnie zagospodarowana wieś przy szosie Gdańsk — Kartuzy.


Szymbark

20 czerwca 2012r.

Szymbark jest najwyżej położoną wsią pomorską (ok. 250 m npm). W średniowieczu istniała tu prawdopodobnie wieś Mączewo, zniszczona w czasie wojny trzynastoletniej. Obecną wieś założył w początku XVII w. starosta kościerski, zapewne Dymitr Wejher, osadzając Niemców z Pomorza Zachodniego. Zbudowano tu dla nich w 1607 r. zbór ewangelicki. W obecnym pseudoromańskim kościele ukryli Niemcy podczas ostatniej wojny szereg dzieł sztuki wywiezionych z Gdańska. W kierunku północnym prowadzi z Szymbarku droga do stacji kolejowej Wieżycy, odległej o około 2,5 km. Na lewo od drogi widać wioskę Patuły, należącą w XIII w. do ziemi Pirsna, w XIV stuleciu będącą majątkiem rycerskim, w 1472 r.


Wieżyca

20 czerwca 2012r.

Wieżyca. Pod Kolanem szosa zwraca się w kierunku południowym, a około 300 m dalej na wschód ku stacji kolejowej Wieżyca (27,5 km). Tuż za torem widać odgałęzienie drogi na zachód do Krzesznej i na południe do Szymbarku. Dalej szosa biegnie zakrętami z pobliża stacji (linia kol. Gdynia — Kościerzyna — Bydgoszcz) po zboczu Wieżycy, w pobliże jej wierzchołka. Czarnymi znakami oznaczona ścieżka biegnie tam na wprost. Widoczny z dala domek to tzw. "Gapa", schronisko wykorzystywane równiez w zimie przez narciarzy i saneczkarzy. Mniej więcej w połowie zbocza widać po prawej stronie kamień z


Mierzeja Wiślana - Krynica Morska

16 kwietnia 2011r.

MIERZEJA WIŚLANA jest wynikiem wspólnej pracy Bałtyku, Wisły i nadmorskiego wiatru. Piasek toczony falami morskimi osadził się na mułach niesionych prawym ramieniem Wisły, Nogatem, a wiatry ukształtowały jego ciekawą rzeźbę. Najwyższe, 49-metrowe wzniesienie, zwane Wielbłądzim Garbem, położone jest 3 km na wschód od Krynicy Morskiej.


Karta turysty

24 stycznia 2011r.

KARTA TURYSTY 1. Turystyka odradza Twe siły, pomaga każdemu, szczególnie młodzieży, poznać naszą ojczyznę.


Czy Pańśtwo lubicie morze?

14 marca 2011r.

Morze ma wiele właściwości leczniczych, które wymagają jednak rozumnego i rozsądnego stosowania, jeżeli chcemy w pełni wykorzystać ich wzmacniające i hartujące właściwości. Klimat morski jest korzystny przy schorzeniach kata-ralnych dróg oddechowych, chorobach alergicznych, złej przemianie materii, schorzeniach krwiobiegu i lekkich chorobach serca. Pobyt nad morzem wskazany jest również dla rekonwalescentów.


Strona 2 z 11, < Poprzednia  1  [2]  3  4  ... 11  Następna >